Blog

Jak šetřím čas a jaké IT technologie používám

Pro základní IT činnosti už několik let příliš neexperimentuji a díky tomu mám dostatek času věnovat se i jiným činnostem.

Někdo z vás může namítnout, že jsem „postižený“ díky své IT profesi a – je to určitě pravda. Nicméně řada IT technologií se dá dnes nasadit i do domácího prostředí, o firemním nemluvě. Ostatně řada věcí se přesouvá z čistě firemního prostředí do prostředí malých firem, živnostníků a i do sféry domácích uživatelů. Nedávno se mě známý zeptal, jak se o svá soukromá data starám já, tak třeba budu někoho inspirovat.

Uchování dat

Zásadní téma. Ať už se jedná o sbírku hudby a filmů, účetnictví, anebo fotografií za posledních x let, jsou to všechna data. To nejcennější. Ať už je ukládáte kdekoliv, každé médium se může pokazit, můžete je fyzicky ztratit, anebo si data můžete třeba omylem přepsat, vymazat. Nemluvě o vzrůstajícím trendu virů, které vám zašifrují disk a pak za jejich opětovné zpřístupnění chtějí tito vyděrači tisíce korun a jistotu dodržení dohody z jejich strany nemáte nikdy. A je jedno, jestli používáte paměťové karty, klasické pevné disky, anebo SSD disky.

Základem je mít data zálohovaná a nejlépe automatizovaně, protože člověk je většinou tvor líný a většina tak považuje zálohování za nudnou činnost která se dá +- zanedbávat.

Sám používám na zálohování program Acronis True Image a Cobian Backup. Data ukládám na NAS (síťové úložiště) výrobce Synology v konfiguraci RAID 1 a 5, ale dobré ohlasy jsou i na konkurenční značku NAS serverů QNAP.

Každopádně zálohy dat mám umístěno mimo počítač. A pro všechny případy jsou data z NASu zálohována do jiného NAS serveru na jiném místě. Výrobci NAS serverů navíc nabízejí bezplatné aplikace pro synchronizaci souborů i v reálném čase mezi mnoha počítači, mobilními telefony a tablety. To je velmi užitečná funkce a při vhodném nastavení si tak lze udělat vlastní „osobní cloud“ a eliminovat tak služby jako DropBox, atd. Když upravím soubor na počítači, tak během mžiku se změna projeví i na serveru a pak se změna může v případě nastavení promítnout i na dalších počítačích, tabletech, mobilních telefonech, atd. A to automatizovaně s uchováním různých verzí.

Šifrování dat?

Ano, jak na operačním systémů Windows, tak i na mobilních telefonech / tabletech. Výkonu mají dnes zařízení dost a v případě ztráty či krádeže se tak nemusíte bát, že by se k datům dostal někdo neoprávněný.  Data se samozřejmě dají šifrovat i přímo na NAS serverech.

Klasický disk, anebo SSD?

Mám rád svižný systém a klasické pevné disky používám mnohem méně a většinou ve specifických případech (třeba NAS server), ve většině případů tak vítězí polovodičové SSD disky. Jsou dražší, ale mnohem rychlejší a práce i s běžným počítačem dostane zcela nový rozměr.

Router a bezdrátová WiFi síť

Tady je to komplikovanější téma. Dobrý a hlavně stabilní router je důležitý a zabezpečená WiFi síť samozřejmě také. Používám routery s vyšší cenovkou a WiFi zajišťuje separátní zařízení. Vyšší investice do routeru má kromě jiných velkou výhodu v dostupnosti bezplatných aktualizací výrobce po dobu několika let (většinou kolem 5 let) kdy je představena nová generace zařízení.

Příklad: ZyXEL ZyWALL (router, firewall) a WiFi zařízení výrobců jako jsou Motorola / Zebra, případně Mikrotik.

Jak bezpečně propojit počítačové sítě mezi dvěma a více místy

Jedno z řešení je zabezpečený VPN tunel, třeba přes IPsec protokol, obvykle je integrováno v routeru. Vše se pak uživatelům na různých místech může tvářit jako jedna síť.

Vzdálený zabezpečený přístup a jak se dostat k datům když jste „v terénu“?

Opět pomocí VPN přístupu, IPsec, L2TP, atd. Tyto funkce jsou obvykle součástí routeru.

Potřebujete vždy synchronizovaný email, kalendář a úkoly s podporou Exchange a licence na kancelářský balík Office?

Odpovědí může být předplatné Microsoft Office365 a pokud nakoupíte v zahraničí, cena může být i výrazně nižší než u nás.

Práce se soubory / souborový manažer

Jsem již zvyklý na jednorázově placený Total Commander, ale bezplatných variant je mnoho.

Práce s grafikou

Bezplatný Paint.net a  Greenshot. Pro profesionální práce s fotografiemi pak Adobe Photoshop s Adobe Lightroom v rámci předplatného od Adobe Creative Cloud, opět koupeno se slevou v zahraničí.

Vlastní webové stránky na vlastní doméně?

Možností je tolik, že je nebudu konkrétně popisovat. Sám mám webhosting jak v zahraničí, tak i v ČR. Mám rád webhosting s administrací cPanel. Ceny jsou v řádek desítek korun měsíčně. Větší projekty vyžadují vyhrazený privátní server (VPS).

Koupit nejlevnější notebook, anebo ten dražší s NBD možností opravy?

NBD znamená mít obvykle zahájení opravy druhý pracovní den po nahlášení zákazníkem v místě bydliště, záleží tedy na tom, jak počítač potřebujete. Pro mě je prodloužená záruka s NBD užitečná věc a není již dnes ani příliš drahá.

© 2005 - 2017 Pavel Mašek, powered by WordPress