Jedna zaměstnanecká karta místo čtyř

Čtyři různé identifikační karty pro každého zaměstnance? Zkusil jsem se nad tím zamyslet, poradil jsem se s pár lidmi, zjišťoval sám informace … a řešení se našlo…Bylo nebylo, setkal jsem se situací, kdy různé dodané systémy v jedné továrně používaly zcela různé typy zaměstnaneckých karet, navzájem zcela nekompatibilní. Každý zaměstnanec tak měl kartu na docházkový systém, kartu na jídlo, další kartu na otevírání dveří, v plánu byla také další samostatná karta pro bezpečný tisk (SafeQ) a výhledově ještě čip na používání výdejních automatů.

Na několik mých dotazů, jak nám systémy postupně přibývaly, jak se bude tato situace řešit, jsem žádnou konkrétní odpověď nedostal. Po několika setkáních s mými kolegy jsem se akorát dozvěděl, že situace se nezlepší a budeme muset přijmout fakt, že každý zaměstnanec bude mít několik karet. Asi navždy. Už tehdy měli všichni pracovníci dvě karty – jednu magnetickou na docházkový systém a druhou na obědy. A další následovaly – třetí na systém pro otevírání dveří, čtvrtá na kopírky…

Při pohledu na mou peněženku plnou nejrůznějších karet jsem pochopil, že dalších několik karet opravdu není to, co bych uvítal.

Prozkoumal jsem tedy situaci ohledně u všech systémů, jaké rozhraní mají čtečky, jak se párují docházkové karty u zaměstnanců v systémech, jaký unikátní řetězec se u karty používá, atd. Prý to není možné sjednotit na jeden typ karty. Byl jsem asi já sám jediný kdo tvrdil, že by to mohlo jít.

Po téměř roce práce, troše štěstí a náhody bylo vše hotovo. Francouzský systém na evidenci docházky s italským docházkovým terminálem, český stravovací systém, zabezpečený tisk a americký systém na otevírání dveří, to vše začalo fungovat na jeden typ docházkové karty. Komunikace mezi dodavateli nebyla jednoduchá, ale závěrem se opravdu podařilo překonat veškeré nástrahy a zaměstnanci tak mohou používat pouze jednu kartu na vše.

Na oficiální zprovoznění a poslední úpravy systému na jeden druh karty jsem pak pozval spolupracující dodavatele z různých koutů ČR a protože jsem věděl, že někteří jsou také příznivci železničního modelářství, tak jsem na závěr setkání připravil i malý okruh s LEGO vlakem ve firemním brandingu. Vlak totiž symbolicky přivezl onu jednu kartu na všechny systémy…

© 2005 - 2017 Pavel Mašek, powered by WordPress