Motorola

Motorola – z uživatele k Motorola shopu

V letech 2003 – 2006 jsem se pohyboval v oblasti mobilních telefonů Motorola. V roce 2003 jsem se jako uživatel telefonů Motorola a zároveň jako student střední školy, chtěl dostat na povinnou 14denní školní praxi do českého zastoupení Motoroly, ale odmítli mě. Ve svém volném čase jsem vytvořil nové webové stránky (Motorola-online.com, později MojeMotorola.cz) s informacemi pro uživatele telefonů Motorola, protože informací v ČR bylo minimum a zkusil jsem si zařídit alespoň krátkou návštěvu v českém zastoupení firmy Motorola s tehdejším obchodním ředitelem. To se mi na začátku roku 2014 podařilo.

Pokračoval jsem s psaním článků o telefonech Motorola na svém webu, sháněl sponzory a inzerenty, udělal několik reportáží a rozhovorů, napsal několik článků také pro Mobil.iDnes.cz, uspořádal setkání uživatelů telefonů Motorola v roce 2005. Od roku 2006 jsem již o telefonech nepsal, přijal jsem nabídku pomáhat a mít pak na starosti provoz oficiálního Motorola shopu pro ČR a SR pro českého importéra Motorola produktů.

Na starosti jsem měl produktové popisky, specializovanou podporu a cenový benchmarking. Poznal jsem také tiskové konference z obou stran, jak z pohledu návštěvníka, tak i organizátora. Byla to zajímavá zkušenost a vítaný přivýdělek během studia.

Od roku 2007 se již v oblasti telefonů Motorola nepohybuji, výjimkou byla moje soukromá přednáška s výstavou o historii firmy Motorola v roce 2014 v Plzni, kterou jsem uspořádal ve své režii v Západočeském muzeu v Plzni. Na akci jsem se setkal také s několika čtenáři mých tehdejších článků o telefonech Motorola a společně jsme se tak přenesli na okamžik do doby minulé, kdy nejen mobilní telefony Motorola psaly dějiny komunikací.

Telefony Motorola a student z průmyslovky – celý příběh

Aneb jak se mi smáli, když jsem se jako student pokoušel v roce 2003 dostat na návštěvu do českého zastoupení firmy Motorola. O rok později jsem už jsem udělal 2 rozhovory s představiteli firmy, stihl udělat reportáž z autorizovaného servisu a začal pravidelně dostávat telefony Motorola na testování. Byl jsem tehdy dostatečně tvrdohlavý a chtěl jsem si vyzkoušet něco nového.

Postavení telefonů Motorola v České republice

O mizivé popularitě telefonů značky Motorola v ČR tehdy svědčil i počet webových stránek v porovnání s ostatními značkami - stav z června 2004

O mizivé popularitě telefonů značky Motorola v ČR tehdy svědčil i počet webových stránek v porovnání s ostatními značkami – stav z června 2004

Telefony Motorola v České republice nepatřily po roce 2000 mezi nejprodávanější, nabídkou telefonů a snadnou dostupností služeb a servisu tu kralovala firma Nokia. Ano, Motorola u nás patřila spíše mezi outsidery.

Mobilní telefony od Motoroly tehdy, až na pár výjimek, neměly oproti konkurenci moc co nabídnout, doménou vyšších modelů však byl zajímavý design a kvalitní zpracování. Telefony Motorola také všeobecně vynikaly vysokou spolehlivostí.

Ne zcela dobré jméno značce Motorola, dělaly obvykle mobilními operátory nabízené nejjednodušší telefony se složitějším uživatelským ovládáním.

A bohužel, i díky horším poprodejním službám (s tím související také návody na nastavení služeb) v porovnání s ostatními značkám, a i špatné dostupnosti příslušenství, tak telefony Motorola u nás trpěly na rychlejší poklesy cen a neměly úplně nejlepší pověst.

Jak to začalo

Použité telefony Motorola nižších řad nebyly mezi lidmi příliš oblíbené, ale byly levné. Pro mě jako pro studenta byla cena na prvním místě, závěrem roku 2000 jsem se tak stal majitelem použitého telefonu Motorola D160. Po krátké době díky chybějící podpoře frekvence 1800 MHz a velké váze telefonu, jsem přešel na model T2288R. O něco později jsem pak dále používal  model Timeport 250, koupený přes inzerát. A postupně jsem zjišťoval, že telefony Motorola nejsou špatné, jak se o nich povídalo. Byly prostě jen jiné a bylo užitečné si detailně přečíst návod. A k tomu leckdy zjistit i informace, které v návodu nebyly.

Školní praxe ve firně Motorola - zamítnuto

Školní praxe ve firmě Motorola – zamítnuto, ale nevzdal jsem se.

V roce 2003 jsem se pokoušel jako student na „elektroprůmce“ v karlovarském kraji, dostat na povinnou čtrnáctidenní školní praxi do českého zastoupení firmy Motorola v Praze. Jako studenti jsme mobilními telefony „žili“ a představa možnosti nějaké praxe v Praze pro mě byla zajímavější, než obvyklá praxe v oblasti montáží elektroinstalace. Můj nápad oslovit české zastoupení byl svým způsobem troufalý s minimální šancí na úspěch, ale zkusil jsem to.

Přišla mi sice zamítavá odpověď s vysvětlením, ale já jsem se nevzdal. Založil jsem tehdy jednoduché webové stránky a uvedl tam několik tipů na telefony Motorola, protože informací u nás bylo málo.

O několik měsíců později jsem napsal do českého zastoupení znovu a požádal o nějaké reklamní materiály a makety telefonů.

Po obdržení zásilky s propagačními materiály a prezentačního CD o chystaných nových telefonech na podzim 2003 jsem nabyl dojmu, že nové telefony Motorola V300, V500 a V600 budou mít co nabídnout a Motorola se vzmáhá.

Ostatně mi to k mému velkému překvapení neplánovaně potvrdila o několik měsíců později moje sestra. Pracovala v prodejně mobilních telefonů a byla ortodoxní příznivkyní telefonů Nokia. O telefonech Motorola se vyjadřovala opovržlivě. Když se však začal prodávat telefon Motorola V300 a viděla jej v prodejně operátora T-Mobile, tak si jej ten samý den koupila a od té doby již telefony Nokia nikdy neměla…

Moje první internetová doména a k obědu suché rohlíky se salámem

Web Motorola-online.com krátce po přechodu na nový redakční systém v listopadu 2003

Web Motorola-online.com krátce po přechodu na nový redakční systém v listopadu 2003

Svět internetu mě tehdy zaujal a rozhodl jsem se koupit plnohodnotnou doménu, Motorola-online.com. Domény s koncovkou CZ byly tehdy mnohem dražší. Humornější částí bylo, že roční poplatek za doménu pro mě nebyl jako studenta úplně zanedbatelný, a pomohl jsem si úsporou na obědech. První webhosting byl bezplatný, později bylo nutné přejít na placený, ale po oslovení řady českých webhostingových poskytovatelů jsem jej u jiné firmy zajistil sponzorsky. Webové stránky jako takové používaly bezplatný redakční systém phpRS a logo webu později vytvořil grafik ze spřáteleného webu.

Web Motorola-online.com / MojeMotorola.cz (2003 – 2005)

Na webu byly zpočátku dostupné návody k telefonům v české verzi, informace o příslušenství, chystaných nových modelech a po mé návštěvě českého zastoupení firmy Motorola, v lednu 2004, se obsah výrazně zkvalitnil. Udělal jsem tehdy rozhovor s obchodním manažerem české Motoroly, začal navštěvovat autorizované servisy a o něco později jsem začal dostávat od obchodního zastoupení telefony Motorola, na dlouhodobé testování, pozvánky na tiskové konference, atd. Hlavním obsahem tak byly recenze telefonů a jejich dlouhodobé testování, stejně jako příležitostné reportáže.

Od roku 2004 se obsah webu MojeMotorola.cz, stejně jak vzhled, zlepšil. Původní doména Motorola-online.com se již nepoužívá

Od roku 2004 se obsah webu MojeMotorola.cz, stejně jak vzhled, zlepšil. Původní doména Motorola-online.com se již nepoužívá.

Návštěvnost webu rychle rostla a MojeMotorola.cz se tak stala místem, kde se potkávali uživatelé telefonů Motorola. K dispozici byly psané články a také diskuzní fórum s tisícovkami diskuzních příspěvků.

V roce 2005 jsem přišel s myšlenkou uspořádat v rámci webu MojeMotorola.cz neoficiální setkání uživatelů a příznivců telefonů Motorola v Praze. Sešlo se nakonec několik desítek návštěvníků. Na samotné akci byla jak ukázka a přednáška o chystaných telefonech Motorola obchodním manažerem z českého zastoupení firmy Motorola, tak také soutěž o drobné ceny formou vědomostního kvízu. K vidění byly i různé druhy příslušenství k telefonům.

Nové články od roku 2006 již nevycházely (začal jsem pracovat pro shop.Motorola.cz), ale fórum bylo ještě několik let poté v provozu. S horší dostupností telefonů Motorola v ČR a SR v dalších letech a po následném zrušení českého zastoupení firmy Motorola závěrem roku 2008, pak byla již návštěvnost a i zájem o telefony Motorola znatelně menší.

O obsah webu, stejně jako o zajištění reklamy na pokrytí nákladů spojených s provozem MojeMotorola.cz a další technické věci, jsem se staral sám. Diskuzní fórum pomáhalo moderovat několik uživatelů.

Webhosting webu do roku 2008 zajišťovala sponzorsky firma Ignum.cz, poté jsem si jej zařizoval vlastními prostředky. České zastoupení Motoroly do provozu webu nikdy nijak nezasahovalo, ani se na provozu nijak nepodílelo.

Kdo byli návštěvníci webu MojeMotorola.cz

Uživatelé, zájemci o koupi nových modelů telefonů Motorola, někdy i prodejci samotní. Největší skupina byla logicky z České republiky a Slovenska, ale občas se objevil dotaz z Polska a i ze západní Evropy.

To bylo možné i díky tomu, že webové stránky MojeMotorola.cz se na často hledané fráze umisťovaly na předních místech ve vyhledávačích. Těžko říci, jestli jedny stránky byly tak dobré a ty druhé tak špatné, ale pokud jste si zadali do vyhledávače například dotaz „Motorola ČR“, anebo jednu z mnoha dalších, byla dost velká šance, že ve vyhledávání naleznete MojeMotorola.cz na prvních místech a oficiální stránky až někde dole.

Fotogalerie k webu MojeMotorola.cz

Mobil.iDnes.cz (2004 – 2005)

Během léta 2004 se mi ozvala mediální skupina Mladá Fronta a při schůzce v Praze jsme se dohodli na spolupráci ohledně psaní článků z prostředí telefonů Motorola.  Články jsem tedy psal tehdy jak pro svůj web MojeMotorola.cz, tak i pro Mladou Frontu. Po další době jsem dostal nabídku přes české zastoupení firmy Motorola ohledně možné spolupráce na výstavbě a správě českého oficiálního Motorola shopu pro Českou a Slovenskou republiku. Nabídku jsem přijal a ostatní aktivity tak ukončil.

Oficiální Motorola shop (shop.Motorola.cz) –  2006

Na webu jsem zajišťoval technickou podporu uživatelů, pomáhal s popisky produktů, benchmarky, sestavoval doporučenou cenotvorbu a ohledně kampaní jsem občasně jezdil do českého zastoupení Motoroly. Pomáhal jsem i s úpravami pro zlepšení pozic obchodu ve vyhledávačích.

Zhodnocení

Na začátku mě tehdy v roce 2003 nebral nikdo vážně. Jako student z Karlových Varů bez jakýchkoliv předchozích zkušeností a kontaktů, jsem neměl ty nejlepší předpoklady se do oblasti mobilních telefonů Motorola dostat. Nicméně o rok později jsem už dostával telefony z českého zastoupení firmy, jezdil na tiskové konference a dostával pozvánky i na další akce.

Moje aktivity ohledně telefonů Motorola jsem ze studijních a dalších důvodů ukončil na přelomu let 2006 / 2007.

Závěrem roku 2008 došlo k uzavření českého zastoupení pro oblast mobilních telefonů…

Naučil jsem se také, i díky těmto zkušenostem, tvořit a spravovat rozsáhlejší webové stránky, takže jsem pak později místním firmám mohl radit i s jejich webovými stránkami. K tomu jsem navíc poznal tiskové konference jak ze strany návštěvníka, tak i ze strany pořadatele a celkově jsem tak „nasál“ atmosféru nejen tohoto prostředí.

Vzpomínka na Motorolu v květnu 2014

Shodou různých okolností jsem se rozhodl uspořádat na vlastní náklady výstavu a přednášku o historii firmy Motorola, protože jsem už dávno zjistil, že americká firma Motorola se dříve zabývala mnoha zajímavými obory, nejen u nás známými vysílačkami a mobilními telefony. Motorola se svými výrobky nesmazatelně zapsala do dějin jako inovátorská firma. Vždyť první, světově komerčně dostupný telefon, vyrobila právě firma Motorola, ale podobných milníků bylo v historii firmy mnohem více…

Na akci zapůjčilo své telefony Motorola několik českých sběratelů. K vidění byly i současné produkty firmy Motorola Solutions. Zabezpečení akce měla na starosti bezpečnostní agentura a o pohodlí se starala hosteska. Drobné propagační předměty zajistilo tehdy ještě existující zastoupení firmy Motorola Solutions. K prohlédnutí byl i první typ satelitního telefonu pro síť Iridium, zapůjčený od českého prodejce. Akce se konala v Západočeském muzeu v Plzni a navštívilo ji několik desítek návštěvníků.

Cennými zdroji informací pro mě byly jak knihy The founder’s touch, The idea of ideas, Critical connection: The Motorola Service Station Story, A personal journal: 50 years at Motorola, tak i další materiály a oficiální zdroje dostupné na internetu.

Při samotné přednášce jsem se tak mohl po 10 letech setkat i s některými čtenáři mých článků a zavzpomínali jsme s jistou dávkou nostalgie na doby minulé. Někteří z nich mají dodnes své telefony Motorola schované a nedají na ně dopustit…

Motorola přednáška – trailer

Motorola přednáška – záznam

© 2005 - 2017 Pavel Mašek, powered by WordPress