Blog

Napsal mi šéf Iridia: První satelity Iridium NEXT by mohly být ve vesmíru ještě letos

Jen několik týdnů před plánovaným startem nosné rakety Falcon 9 od společnosti SpaceX s prvními 10 satelity Iridium NEXT ze základny Vandenberg měla firma SpaceX, zodpovědná za jejich vynesení, nehodu se stejnou raketou (Falcon 9) na Floridě. Starty raket Falcon 9 tak byly okamžitě do uzavření vyšetřování pozastaveny…

Je tak ironií osudu, že start satelitů Iridium NEXT byl opět poněkolikáté odložen (původně měly být první satelity vypouštěny již v roce 2015), nicméně nyní to nebylo způsobeno samotnou firmou Iridium.

Matt Desch, CEO Iridium, který mi již před rokem slíbil pamětní předměty z plánovaného prvního startu satelitů Iridium NEXT, mi nedávno napsal, že pravděpodobně starty rakety Falcon 9 budou obnoveny ještě letos. Tím pádem i první Iridium NEXT satelity by tak měly být vyneseny do vesmíru ještě v roce 2016.

To by znamenalo, že zářijová nehoda nosné rakety Falcon 9 na Floridě je již vyšetřena a nebude pravděpodobně třeba výrazných úprav na raketě.

Aktualizace:

O několik dní později, 8.11.2016, Matt Desch na svém Twitter účtu dal odkaz na fotografii, kde část rakety Falcon 9 míří do haly v Kalifornii nedaleko startovací rampy na Vandenbergově letecké základně (VAFB) a potvrzuje se tak, že SpaceX na obnovení startů opravdu aktivně pracuje a hned první start by tak mohl být právě se satelity Iridium NEXT.

© 2005 - 2017 Pavel Mašek, powered by WordPress