Blog - Latest News

Názor: OneWeb míří k bankrotu, nemusí to být poslední krach z plánovaných LEO konstelací

OneWeb a možnosti financování

Proinvestovali 3 miliardy dolarů a povedlo se jim vypustit přibližně jen desetinu z plánovaných satelitů. Nedohodli se s hlavním investorem a OneWeb asi nebude… OneWeb se zařadil do historie jako další neúspěšná firma na stavbu vesmírné konstelace poskytující vysokorychlostní internet kdekoliv na Zemi.

Pátek 27. března 2020 překvapil nejednu firmu z oblasti vesmírného průmyslu informací, že společnost OneWeb podala sama na sebe dobrovolný návrh na konkurz. V prostředí USA to znamená, že pokud soud v USA návrh přijme, nastane jedna z těchto možností:

  1. aktiva firmy se rozprodají a společnost zanikne
  2. společnost projde reorganizací a bude existovat dál

Obávám se, že pravděpodobnější je varianta se zánikem. Šance, že projde reorganizací a bude nadále budována, je méně pravděpodobná.

Příčinou je podle prohlášení firmy panika na trzích díky fenoménu dnešní doby, COVID-19. Tedy problémy se zajištěním dalšího financování, které v poslední době zkrachovalo při jednání s investorem SoftBank o přísunu dalších peněz. Od svého vzniku firma OneWeb získala a proinvestovala od investorů přes 3 mld. dolarů. Za ty se povedlo vypustit celkem 74 satelitů a v různých formách rozpracovanosti postavit kolem 20 pozemních přepojovacích stanic. K plné funkčnosti však OneWeb plánoval a potřeboval více jak 40 pozemních stanic a 650 satelitů, takže z počtu satelitů se mu podařilo vypustit jen něco málo přes 10 procent. Pozemních stanic plánovali přes čtyři desítky, tudíž přibližně druhé polovina pozemních přepojovacích stanic se nezačala ani stavět. Firma nestihla zahájit ani omezený komerční provoz, byť jej plánovala.

Ať už je COVID-19 tím jediným a hlavním důvodem k finančním těžkostem anebo ne, je to opět připomenutí, že:

„LEO is hard“

Mezi lidmi z vesmírného průmyslu se říká po mnoho let poučka: „LEO is hard,“ v překladu tedy že jakýkoliv business na nízké oběžné dráze je těžký, tedy hlavně drahý. Stavba a vypouštění množství satelitních družic do této části Vesmíru je prostě drahá díky nutnému vyššímu počtu družic na pokrytí celého povrchu Země, dále se zde projevuje kratší životnost samotných družic v porovnání s těmi družicemi mířících na geostacionární dráhu. A proč to mají družice na nízké oběžné dráze těžší? Akumulátory jsou více namáhány a družice musejí také častěji manévrovat pro udržení správné pozice. A ještě se k tomu také mohou přidat problémy s radiací v podobě Van Allenových pásů.

OneWeb nebyl první a nemusí být poslední

Bankrot vyhlásilo za posledních 20 let mnoho firem snažící se o stavbu a provozování družicových konstelací na nízké oběžné dráze. Vlastně téměř všechny. A to byly firmy snažící se vypustit a provozovat jen desítky, případně nižší stovky družic.

Smutné prvenství a zároveň unikátnost si drží Iridium, po bankrotu jej nový investor koupil za zlomek ceny. A to byla konstelace, kterou se podařilo dokončit a jejíž služby byly před podáním návrhu na bankrot komerčně spuštěny. Jedním z důvodů neúspěchu původní sítě bylo špatné zacílení na zákazníky.

Bankrot pak potkal i další firmy jako Orbcomm a Globalstar. Řada investorů se začala investicím do satelitních projektů vyhýbat a častá argumentace tehdejší doby byla ve stylu: „6 miliard amerických dolarů pryč a Motorole se to s Iridiem nepodařilo, tak komu jinému by se to mělo podařit?“ Ostatně i to bylo jedním z důvodů, proč nedopadl ani zamýšlený projekt Teledesic z 90. let na poskytování internetu kdekoliv na Zemi. Teledesic byl vlastně svým způsobem velmi podobný projekt OneWeb, akorát s tím, že Teledesic měl počátky v 90. letech.

Obrázek: www.motorolasatellite.comhistorický otisk webové stránky z roku 2000 informující o bankrotu a plánovaném zničení necelé stovky družic systému Iridium. Nakonec se noví investoři našli a odkoupili veškerá aktiva společnosti za pár desítek milionů dolarů. K záchraně systému a družic tehdy pomohly záruky ze strany vlády USA.

Podobná stránka s výsledkem bankrotu se může objevit za pár měsíců i na stránkách OneWebu.

Teledesic byl zrušen už po prvním vyneseném satelitu

Teledesic byl takový „OneWeb“ projekt už v 90. letech, nakonec jej zastavili. Nepomohlo ani to, že jedním z hlavních investorů byl sám Bill Gates.

Teledesic měl být prvním poskytovatelem vysokorychlostního internetu z vesmíru a počtem družic byl velmi podobný záměru firmy OneWeb, ale po bankrotu Iridia a Orbcommu byly práce na Teledesicu definitivně oficiálně zastaveny v říjnu 2002, přičemž jediný testovací satelit Teledesic vyslal do vesmíru v roce 1998 a práce na projektu po neúspěchu Iridia časem zpomalovaly, až se zastavily úplně.

Starlink od SpaceX a Kuiper od Amazonu budou pod větším tlakem

Starlink plánuje vypustit tisíce družic, zatím jich má ve vesmíru funkční tři stovky. Amazon a jejich projekt Kuiper plánuje také tisíce družic, ale ještě žádnou vypuštěnou nemá.

Historie se opakuje. I Elon Musk se nedávno nechal slyšet, že si je vědomý toho, že všechny dosavadní snahy na vytvoření konstelací nabízející celosvětový internet zkrachovaly. Všechny.

Určitým etalonem ziskovosti a poučením z chyb je dodnes existující síť Iridium, která má od roku 2019 v provozu svou dokončenou druhou generaci satelitů Iridium NEXT. Ta ale nikdy nechtěla poskytovat vysokorychlostní internet, není na to ani stavěna. Satelitní síť Iridium má sice necelou stovku satelitů a profiluje se na jiný druh zákazníků se svým „midbandem“ s rychlostmi v řádech stovek kilobitů a nízkou latencí a Iridium nikdy nemělo ambice nabízet vysokorychlostní internet, ale historických zkušeností s hledáním zákazníků pro satelitní služby má více než dost. Navíc i finanční výsledky firmy prozradí, kde firma vidí potenciál.

Závěrem

Jako návštěvník jsem se zúčastnil Mezinárodního kongresu provozovatelů satelitních sítí a investorů v roce 2017 v Paříži a už tehdy, kdy se vedly „nekonečné debaty“ nad megakonstelacemi a jaké možnosti / problémy to může přinést z pohledu ekologie, udržitelnosti, atd. se někteří zkušenější začínali ptát: „Svět chce internet. I satelitní vysokorychlostní. Ale nechtějí za něj platit.“

Mýlili se? Změní to Starlink a Kuiper? Nechme se překvapit, ale investoři začínají být opatrnější.

Zdroje:

https://www.wired.com/story/spacex-competitor-oneweb-is-reportedly-bankrupt/

https://www.oneweb.world/media-center/oneweb-files-for-chapter-11-restructuring-to-execute-sale-process

http://investor.iridium.com/quarterly-results