Satelitní telefonování a data v síti Iridium s Iridium GO!

Cestujete do hor, anebo se plavíte na moři a chcete být ve spojení s okolním světem? Připojte svůj chytrý telefon k zařízení Iridium GO a rázem máte ze svého telefonu telefon satelitní.  Toto je moje recenze a zkušenosti s Iridium GO, které jsem si vypůjčil z půjčovny.

Upozornění:

Tento článek je ze začátku roku 2016 a nemusí být zcela aktuální.

Aneb cestujeme do míst kde není telefonní pokrytí, ale nechceme se vzdát možnosti komunikace přes náš chytrý telefon. Zařízení Iridium GO nám to umožní, má to však své limity.

Co to vlastně je

Tak předně Iridium GO není klasický satelitní telefon, ale je to speciální konvertor a WiFi vysílač. Funguje pouze s chytrými telefony na operačním systému Android a Apple iOS. Zařízení Iridium GO má slot na Iridium SIM kartu, takže pro svůj provoz potřebuje aktivované buď měsíční tarifní předplatné sítě Iridium (různé tarify a existuje i měsíční neomezený datový tarif pouze pro Iridium GO), anebo stačí „jednorázová“ předplacená Iridium karta.

Jak to funguje

Zařízení samotné (Iridium GO) komunikuje se satelitní sítí Iridium a spojení směrem k chytrým telefonům je realizováno přes vlastní WiFi síť na frekvenci 2,4 GHz, přičemž na chytrých telefonech je nutné mít nainstalovány speciální aplikace Iridium GO. Spojení s klasickým počítačem není možné.

Komunikace

Iridium satelitní síť <== satelitní spojení ==> Iridium GO <== WiFi síť ==> Chytrý telefon

Výhody

Můžete ze svého klasického mobilního telefonu prakticky během chvíle udělat telefon satelitní. V jeden okamžik může být na WiFi síť Iridium GO připojeno několik zařízení zároveň. Nemusíte si pořizovat přímo satelitní telefon. Další výhodou je, že Iridium GO s výhledem na oblohu může být od vašeho chytrého telefonu vzdálené v ideálních podmínkách i několik desítek metrů (zkoušel jsem do cca 10m) a vy tak třeba můžete být se svým telefon v přístřešku bez výhledu na oblohu a přitom mít spojení. Iridim GO má certifikace IP65, takže je prachotěsné a odolné proti tryskající vodě.

Nevýhody

Je to další zařízení, které je napájeno akumulátorem. Musíte tak hlídat akumulátor jak ve svém chytrém telefonu, tak i Iridiu GO. Dobrá zpráva – akumulátor v zařízení je snadno uživatelsky výměnný, takže jich můžete mít s sebou více. Bez chytrého telefonu je Iridium GO prakticky k ničemu, zobrazí vám na svém malém displeji pouze aktuální GPS polohu zařízení a můžete využít ještě dedikované SOS tlačítko s předdefinovaným příjemcem pro odeslání GPS souřadnice v případě nouze.

Test, problémy na Samsung S4 Mini

Překvapivým zjištěním je, že na některých mobilních telefonech nemusí správně fungovat mobilní aplikace nutná pro použití Iridium GO. Špatnou zkušenost jsem měl třeba s telefonem Samsung S4 Mini a to opakovaně. Projevilo se to častým pádem aplikace a mnohem horší kvalitou hovoru v porovnání se satelitním telefonem. Ze stejného místa jsem volal se satelitním telefonem Iridium 9505A a rozdíl v kvalitě byl propastný ve prospěch satelitního telefonu.  Toto se projevilo na různých místech. Neměl jsem k dispozici plejádu různých chytrých telefonů, ale z několika jiných telefonů byla kvalita hovorů znatelně lepší, stejně jako spolehlivost aplikace.

Spolu s technikem z půjčovny jsme došli k názoru, že některé telefony nemusí správně provádět komprimaci hlasu (což zajišťuje ona aplikace na telefonu) a dále ji předávat zařízení GO, takže určitě je dobré toto vyzkoušet co nejdříve a případně zkontrolovat různé úsporné režimy na vašem chytrém telefonu. Na problémovém telefonu Samsung S4 Mini však žádný úsporný režim, ani podobné aplikace, nainstalovány nebyly. Shodou okolností jsme měli druhý Samsung a měli jsme stejné problémy, takže se asi nejednalo o vadu jednoho telefonu.

Rychlost datových přenosů

Maximálně 2,4kbit / průměrně kolem 1,2 kbit/s (ano, čtete dobře, je to vlastnost současné satelitní sítě Iridium), jedná se tedy opravdu především o krátké textové zprávy, emaily, stahování informací o počasí, posílání malých fotografií, atd. Aplikace Iridium GO samotné přenosy minimalizuje agresivní kompresí, avšak na žádné velké přenosy dat to opravdu není.

Pro stabilní datové připojení je dobrý výhled na oblohu a i tak občas došlo k rozpadnutí spojení, jinak ale vše fungovalo. Na prohlížení webů však zapomeňte, rychlost je příliš nízká.

Z mého pohledu ideální

Turistika, plavba na lodi, to je místo pro Iridium GO!

Satelitní pokrytí

Celosvětově, nutný je jen výhled na oblohu

Cena samotného zařízení Iridium GO!

cca 28.000 Kč vč. DPH, avšak lze krátkodobě zapůjčit ve specializovaných obchodech

Cena volání a dat

Různé paušály či předplacené karty od prodejců, ceny se liší v závislosti na prodejci. Nejdražší neomezený datový paušál měsíčně vyjde na několik tisíc korun, pro občasné a nepravidelné používání se hodí klasická předplacená Iridium SIM karta – ty se liší počtem dostupných minut a dobou platnosti minut (platnost kreditu), přičemž doba u těch levnějších může být velmi krátká a počítá se od doby aktivace SIM karty, nikoliv od zakoupení.

Pouze na volání často vychází nejvýhodněji předplacená Iridium SIM karta, minuta volání vás může přijít v závislosti na typu předplacené karty a na prodejci (ceny se mohou výrazně lišit) obvykle kolem 40 Kč / min.  V porovnání s klasickým voláním působí ceny opravdu jako z vesmíru, ale pokud se nacházíte v oblastech bez signálu, pak je tato možnost jak být neustále ve spojení k nezaplacení.