Blog

Jak jsem vyzkoušel první aktivní Iridium NEXT satelit SV106

Výměna všech 66 komunikačních satelitů Iridium za verzi NEXT (k tomu 9 záložních) by měla být dokončena během roku 2018. Prvních 10 satelitů Iridium NEXT bylo vypuštěno 14. 1. 2017 a ve druhé půlce února byl první Iridium NEXT satelit s označením SV106, po více jak měsíčním testování a oživování, zapojen do běžného provozu. A ze zvědavosti jsem využil možnost ověřit si funkčnost a kvalitu hovoru na „vlastní uši“ …

Zajímavá nabídka, Iridium telefon jsem na to ještě měl

Na první pohled nepříliš zajímavá věc, na druhou stranu připojit k síti 65 satelitů první generace z 90. let první satelit z generace NEXT o dvacet let mladší, to se stává jen jednou za … Možná i jen jednou za život.

Firma Iridium Communications spolu s výrobcem satelitů, Thales Alenia Space, si jistě satelit otestovali svými možnostmi, ale na e-mailovou nabídku jsem zareagoval kladně. Naštěstí jsem ještě měl ještě k dispozici satelitní telefon Iridium 9555 spolu s předplacenou Iridium SIM kartou, takže nebyl problém.

Rozpis přeletů satelitu Iridium NEXT SV106 na další týden.

Rozpis přeletů satelitu Iridium NEXT SV106 na další týden.

Satelit SV106 „nad Plzní“

E-mailem jsem dostal časy přeletů satelitu SV106 „nad Plzní“ se stručnými pokyny. Těžko říci, jestli jsem byl úplně první obyvatel ČR, kterému se povedlo volat přes nový satelit SV106, ale pokud ano, tak to bylo z Plzně – Borského parku. Satelity Iridia pokrývají oblast v řádu stovek km čtverečních, takže ve skutečnosti satelit byl z Plzně pouze v dosahu, nikoliv fakticky přímo nad Plzní.

Protože jsem měl z předchozích let zkušenosti s kvalitou hovorů přes síť Iridium, mohl jsem zhodnotit případné rozdíly v kvalitě. A jak to dopadlo?

Bude spolupracovat první verze satelitů s generací o 20 let mladší?

První den a první pokus o navázání hovoru nedopadl úspěšně, ale všechny další pokusy i v několika dalších dnech se povedly naprosto bezproblémově. Kvalita hovoru rozhodně nebyla horší, byla subjektivně o něco lepší než při využití satelitů první generace, což potvrdila i protistrana. Vzhledem k tomu, že se jednalo o jediný aktivní satelit nové generace v té době v síti Iridium a hovor byl tak směrován přes další satelity z první generace o dvacet let starší, byl to podle mého názoru jednoznačný úspěch.

Výhled do budoucna – Iridium NEXT se blíží

Teď už jen stačí počkat do nahrazení všech satelitů za verzi NEXT (odhad do konce roku 2018) a kromě zlepšení kvality zvuku bychom se pak měli dočkat hlavně mnohonásobně rychlejších datových přenosů následně i dostupností nových služeb jako takových, stejně jako nových telefonů a dalších terminálů.

Pro současná zařízení je zajištěna zpětná kompatibilita, nová zařízení by měla být představována již v řádu měsíců.

Pro mě samotného to tak byla poslední aktivita v rámci Iridia a zakončení mé úspěšné snahy vidět start a vynesení prvních satelitů Iridium NEXT.

Další  pokrok a informace o síti Iridium tak budu příležitostně sledovat z oficiálních webových zdrojů.

Iridium NEXT satelit

Iridium NEXT satelit – zdroj: Iridium Communications

© 2005 - 2017 Pavel Mašek, powered by WordPress