Blog

Webhosting, cloud a spousta dalšího – zkušenosti se Synology DS116

Už to brzy bude rok, co pro specifické účely provozuji NAS Synology DS116. Je to jednodiskový NAS server, takže na úvod je dobré přiznat, že je více než vhodné z něj data zálohovat, protože s jednodiskovým NAS serverem žádné RAID pole nevytvoříte. Díky vestavěnému klientovi lze zálohovat přes USB 3.0, na jiný NAS, do cloudu, atd. Možností je řada.

Když jsem loni hledal spolehlivé řešení, o kterém nebudu téměř ani vědět pro hostování několika specifických webových projektů, Synology DS116 spolu s SSD diskem byla jasná volba.

Na NAS serveru však mohou běžet i další aplikace oficiálně podporované výrobcem. Jednou z nich, kterou tam také používám, je Synology Cloud Station.

NAS server je sice osazen jen dvoujádrovým procesorem Marvell Armada 385 a nemá tak oproti x86 procesorům nijak velký výkon, ale na druhou stranu s 1 GB RAM paměti a právě SSD diskem se jedná o velmi svižné zařízení, byť je nutné výchozí hodnoty s nároky na paměť v aplikaci Web Station upravit. A navíc příkon kolem 10 Wattů prostě hovoří za vše. Bezproblémově na něm zprovozníte i instalaci nějakého webového redakčního systému, třeba WordPressu.

Využití CPU na Synology NAS DS116

Když k tomu připočtete bezplatné aktualizace operačního systému od Synology, spolehlivost a malé rozměry, máte výborného víceúčelového malého pracanta jak do firmy, tak i domů. A to vše zprovozníte do hodiny od vybalení z krabice. Někteří z vás namítnou, že je lepší koupit dvoudiskový NAS server. Ano, ale někdy dva disky prostě nejsou potřeba. A je tady ještě jedna malá výhoda, pokud si jej chcete umístit do racku. Když NAS položíte, zabere vám na výšku jen 2U pozici a můžete jej tak umístit prakticky kamkoliv… A cena? Kolem 4.000 Kč bez disku. Za spolehlivost, snadnost používání (i nastavení) a dostávání pravidelných aktualizací to podle mého názoru jednoznačně stojí.

Oproti svým předchůdcům (například Synology DS115) je DS116 znatelně rychlejší a má dvojnásobné množství RAM paměti, což oceníte nejen při použití pro webové aplikace.

Další informace a recenze:

Oficiální stránka výrobce – Synology DS116

 

© 2005 - 2017 Pavel Mašek, powered by WordPress